Kauno kolegijoje organizuojami kvalifikacijos kėlimo kursai vyndariams

Pastaruoju metu Lietuvoje vis stiprėja susidomėjimas patiems pasigaminti natūralių originalių vaisių-uogų vynų ir gėrimų iš medaus. Dažniausiai vynai Lietuvoje gaminami iš vietinės vaisių ir uogų žaliavos: serbentų, vyšnių, aviečių, šermukšnių, gervuogių, vynuogių, obuolių. Siekdami plėsti asortimentą naminių gėrimų gamintojai-mėgėjai neapsiriboja tradicine žaliava ir panaudoja prieskonines žoleles, įvairius augalus, daržoves.

Dažnai lietuviai namuose vyno pasigamina savo reikmėms, tačiau norintiems jo gaminti daugiau keliami atitinkami reikalavimai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. liepos 15 d. įsakymu buvo patvirtinti alkoholio produktų gamybos įmonių personalo kvalifikacijos reikalavimai. Šiame dokumente nurodoma, kad asmuo, vadovaujantis technologiniam procesui įmonėje, gaminančioje per metus iki 100 hektolitrų natūralios fermentacijos midaus ar vaisių vyno, turi turėti ne žemesnį kaip aukštąjį koleginį (aukštąjį neuniversitetinį), aukštesnįjį ar specialųjį vidurinį, įgytą iki 1995 metų, išsilavinimą maisto technologijos ar maisto studijų kryptyje, arba turėti kitos mokymo įstaigos, turinčios teisę rengti vyndarių ar midaus gamintojų apmokymą, vyno ar midaus gamybos kursų baigimo pažymėjimą.

Tokius kursus pagal neformaliojo mokymo programą „Vaisių-uogų vyno ir midaus gamyba“ organizuoja Kauno kolegijos Technologijų ir kraštotvarkos fakultetas, turintis patirtį rengiant kvalifikuotus maisto technologus.

Artimiausi mokymai numatyti 2014 m. lapkričio 3–7 dienomis. Kursų dalyviai bus supažindinami su vaisių-uogų vyno ir midaus gamybą reglamentuojančiais teisės norminiais dokumentais, bus aptariami cheminiai ir biocheminiai procesai, vykstantys vaisių-uogų vyno ir midaus gamybos metu, pasitaikantys defektai, jų priežastys ir šalinimo būdai. Mokymų metu bus nagrinėjami vaisių-uogų vyno ir midaus gamybos technologijos bei naudojamų technologinių įrenginių ypatumai, nustatomi kokybiniai rodikliai, diskutuojama maisto saugos užtikrinimo klausimais.

Mokymuose dalyvavusiems asmenims bus išduodamas įgytą kvalifikaciją liudijantis pažymėjimas. Į kursus kviečiame registruotis ir detalesnės informacijos teirautis el. paštu ingrida.kraujutiene@go.kauko.lt arba telefonu (8 37) 35 23 12.

No responses yet

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.